Scenariusze zajęć
Typ zajęć: korekcyjno-kompensacyjne
Poziom nauczania: Szkoła Podstawowa
Klasa: 6 Temat: Techniki uczenia się - koncentracja, sposoby uczenia się.
Cel:
Ø zdobycie umiejętności aktywnego uczenia się.
Cel terapeutyczny:
Ø pokazanie uczniom sposobów na aktywną koncentrację podczas zajęć,
Ø wdrożenie efektywnych technik uczenia się – tworzenia notatki na podstawie tekstu, zapamiętywania na podstawie stworzonej notatki;
Cele operacyjne:
Uczeń:
Ø wie, czym jest „koncentracja”,
Ø wie, że koncentracja jest kluczem do pamięci,
Ø wykorzystuje koncentrację do uczenia się i zapamiętywania informacji,
Ø rozróżnia koncentrację aktywną od pasywnej,
Ø aktywnie uczestniczy w zajęciach, jest zmotywowany do pracy na zajęciach,
Ø czyta tekst ze zrozumieniem i analizuje go,
Ø tworzy własną kreatywną notatkę,
Ø zapamiętuje informacje z zajęć i potrafi o nich opowiedzieć;
Sposoby osiągania celów, pomoce:
§ przypomnienie informacji z zajęć „Koncentracja proaktywna”,
§ karta pracy – tekst do czytania z serii „Wielcy Ludzie – Mikołaj Kopernik”,
§ zeszyty, tablica, kolorowe pisaki, flamastry;
Przebieg zajęć
Faza organizacyjno-mobilizująca
1. Rozgrzewka – ćwiczenia ruchowe usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową.
2. Rozmowa z uczniami – wspólne przypomnienie tematyki poprzednich zajęć:
· czym jest koncentracja?
· czym różni się koncentracja pasywna od aktywnej?
· co zyskujemy koncentrując się podczas zajęć? – określenie „ciasteczka”, czyli nagrody
· co to jest „dialog wewnętrzny”?
· na czym polegają 3 kody pamięci – konstrukcja, przetwarzanie, rekonstrukcja
Faza intensywnej i efektywnej pracy terapeutycznej
1. Wspólne, głośne czytanie tekstu przez uczniów.
2. Wyjaśnienie znaczenia słów typu: „astronom, ekonomia, kartografia”.
3. Tworzenie notatki kreatywnej na podstawie pytań kluczowych przygotowanych przez terapeutę w postaci tzw. mapy myśli.
Faza podsumowująco-utrwalająca
1. Uczniowie potrafią odpowiedzieć na pytania zadane przez nauczyciela.
2. Omawiają wspólnie z terapeutą wykonane mapy myśli, prezentują wykonane prace na forum grupy – w miarę możliwości czasowych – przewidziane powtórzenie na następnych zajęciach.
Formy pracy:
- grupowa, indywidualna.
Metody pracy:
· rekapitulacji wtórnej – przypomnienia treści z ostatnich zajęć,
· dyskusja z grupą,
· mnemotechnika – budowanie skojarzeń, tworzenie kreatywnej notatki.
Zajęcia realizowane są w blokach tematycznych, a nie czasowych.
W ramach realizacji tematu przewidziane jest przypomnienie poprzednich zajęć i podsumowanie ich.
Dodaj komentarz